zpět na archiv

Vlakem až do finále. ČD Cup je šance pro mladé školáky

Facebook share Twitter share Pinterest share

14. 02. 2020

Sportovní mládež v České republice se může těšit na další zajímavý projekt. Školní basketbalová liga, která si už našla místo v srdcích českých škol a tělocvikářů, ponese nově název ČD Cup. S tím jsou spojeny změny, které ji kvalitativně posunou na zcela novou úroveň.

 

ČD Cup je určen pro žáky 3. a 4. tříd základních škol. Nastupují v něm smíšené týmy chlapců a dívek. Kromě sportovního vyžití a společných zážitků je další velkou motivací umístit se mezi třicítkou nejlepších týmů. Ty si totiž vybojují právo startu v dalším ročníku soutěže Jr. NBA League, kde školy vystupují pod názvy reálných týmů NBA.

 

Školní basketbalová liga sice není na českých palubovkách novinkou, hrála se už i v minulých letech, kdy vloni přilákala na 80 škol, ale díky spojení sil s Českými drahami získává možnost dalšího růstu. „Určitě bychom chtěli letos navýšit počet škol zapojených do projektu. Vědomí, že děti na stovce škol pravidelně sportují, navíc díky basketbalu, by bylo skvělé,“ zasní se hlavní koordinátor projektu za Českou basketbalovou federaci Jiří Novotný.Co je dobré vědět
Jak na to
Kdo se může přihlásit
Všechny základní školy v ČR mohou přihlásit své týmy složené z dětí 3. a 4. tříd.
Do kdy jsou přihlášky otevřené
Do 21. února
Jak se přihlásit
Vyplněním formuláře na tomto odkazu - FORMULÁŘ
O co se hraje:
O účast v Jr. NBA League

O zájezd v hodnotě 50 000 Kč dle vlastního výběru

Kolimetrické banky ČD pro prvních 80 přihlášených školNově vytvořené podmínky základní školy přímo vybízí, aby se do projektu zapojily. Všechny hráčky a hráči obdrží speciální basketbalové dresy a pro učitele jsou připraveny mikiny. Organizátor navíc přispívá na dopravu a pokud bude škola k zápasům cestovat vlakem, nebude jí to stát ani korunu. „Pro učitele prvních 80 přihlášených škol jsme díky spolupráci s Českými drahami připravili kilometrickou banku. Novinkou je také bonus pro celkového vítěze, který si podle vlastního přání může vybrat zájezd v hodnotě 50 000 Kč,“ upřesnil Novotný.

 

„Spojení se Školní basketbalovou ligou je velkou příležitostí i pro nás. Mladým sportovcům chceme ukázat, že cestovat vlakem má spoustu výhod, a to zdaleka ne jen při cestě na basketbalové zápasy. Spousta lidí využívá rychlé, pohodlné a moderní železniční spojení k cestě do škol, za prací, kulturou, sportem a jinou zábavou a povinnostmi. V poslední době je navíc významný ještě další aspekt, který stále více hovoří ve prospěch železnice: ekologičnost. Věřím, že díky partnerství v rámci ČD Cupu mladé lidi motivujeme více sportovat a více při tom využívat veřejnou dopravu,“ říká Václav Nebeský, předseda představenstva a generální ředitel Českých drah.

 

Školní basketbalové souboje se pod hlavičkou ČD Cup rozhoří už letos na jaře. Školy mají možnost se přihlašovat do 21. února na webu soutěže. Novinkou bude závěrečný turnaj Final 6 pro nejlepších šest týmů, které si mohou k účasti v Jr. NBA přibalit již zmiňovaný padesátitisícový zájezd. „Chceme, aby ČD Cup našel svého vítěze a měl důstojné vyvrcholení. Věřím, že jednodenní turnaj bude pro děti zážitkem, který je třeba motivuje do další sportovní práce,“ klade si jasné cíle Novotný.

 

Ani Final 6 však nebude onou pomyslnou tečkou za úvodním ročníkem soutěže ČD Cup. Tu udělá až podzimní edukativní seminář s prvky tělesné výchovy pro učitele základních škol. Ten bude spojen se sportovním dnem pro děti. O celou organizace soutěže, stejně jako o následnou Jr. NBA League, se starají společně Česká basketbalová federace a agentura Sport Invest.

 

Protože je dobré, aby děti měly své následování vhodné vzory, a český basketbal jich nabízí celou řadu, převzali patronát na ČD Cupem dva členové šestého nejlepšího basketbalového celku na světě Vojtěch Hruban a Tomáš Vyoral. Společně s nimi bude patronkou soutěže pro základní školy členka širšího kádru reprezentace Pamela-Theres Effangová.

 

Jak je vidět, máme se na co těšit.

 

 

Časté otázky

 

Bojíte se, že nedáte dohromady konkurenceschopný tým?

Každý basketbalista musí nějak začít. Může se stát, že to v prvním roce bude mít váš školní těžké, ale úvodní 4 roky projektu ukázaly, že nějak začít je důležité. Několik týmů už předvedlo, že po prvním roce, kdy si nepřipsaly žádné vítězství, byly v dalším roce o mnoho zkušenější a kvalifikovaly se do základní části projektu. V projektu není spodní věková hranice, čili vřele doporučujeme zapojit i několik mladších dětí, které se v dalším roce mohou stát tahouny školního týmu. Navíc si mohou k projektu a sportu jako takovému vybudovat pozitivní vztah.

 

Nejsou náklady na účast v projektu moc vysoké?

Česká basketbalová federace se snaží účast v projektu maximálně podporovat. Každý účastník dostane sadu dresů a v případě, že se kvalifikační turnaj koná v jiném městě, je proplácen příspěvek na dopravu. V případě, že bude účastník cestovat vlakem, bude příspěvek proplacen dokonce v plné výši. Stejně tak je proplácen i příspěvek pořadatelům na pořádání jednotlivých zápasů.

 

Co když bude dojíždění na zápasy dlouhé?

Pořadatelé se budou snažit z přihlášených škol sestavit herní skupiny tak, aby minimalizovali dojezdové vzdálenosti. Může se stát, že pokud se ve vašem okolí žádná škola nepřihlásí, budete zařazeni do nejbližší herní skupiny, která může být i v jiném kraji. Pokud by tato situace měla nastat, budeme vás před zveřejněním herního modelu kontaktovat a probereme s vámi možná řešení. Jestliže se v této fázi domluvíme na vašem odstoupení z projektu, nemusíte se obávat žádných sankcí ze strany pořadatele.

 

Co když nepostoupíme z kvalifikace, přičichnou i tak děti k NBA?

Maximální ztotožnění s NBA nastane v základní části, ale již v kvalifikaci tento celosvětový fenomén na účastníky dýchne. Každý tým dostane tématické dárky z merchandisingu NBA a navíc na každém hracím kole bude i branding Jr. NBA.

 

Obáváme se, že děti budou ve škole moc meškat.

Herní systém ČD Cupu – Školní basketbalové ligy bude nastaven tak, aby každou školu čekaly dva maximálně tři herní dny/turnaje. V Jr. NBA League se pak jedná maximálně o 5 herních dnů a to se týká jen čtyř nejlepších týmů. Jedná se tedy o absenci v přijatelném rozsahu, se kterou by si děti i vyučující měli poradit.

 

Další benefity, které můžeme získat díky účasti v projektu?

Prvních 80 přihlášených škol obdrží Kilometrickou banku Českých drah, díky níž získá možnost cestovat 2000 km, které budou postupně odečítány (více info zde). Novinkou je turnaj final 6 pro nejúspěšnějších účastníků ČD Cupu. Vítěz Final six obdrží poukaz na výlet podle svého vlastního výběru v hodnotě 50 000 Kč.